Turistika v okolí Berchtesgadenu

Nenáročné trasy

(dobře značené cesty s nízkým sklonem, doba chůze 1 až 2 hodiny, možnost občerstvení):

Malerwinkel-Rundweg

Trasa je dlouhá 4 km s převýšením cca 100 m. Poskytuje nádherné výhledy na kostel Sv. Bartoloměje a Königssee.

Obersee

2 km dlouhá trasa vede z přístavu jezera Königssee přes Mittersee k Obersee.

Obersee

Krátké, ale náročnější trasy

(2 – 3 hodinové túry, občasný výskyt strmých svahů, vhodné pro fyzicky zdatnější osoby s pevnou obuví):

Eiskapelle (ledová kaplička)

Trasa je dlouhá 6 km s výškovým rozdílem cca 240 m. Vede z informačního centra u kostela Sv. Bartoloměje ke Kapli sv. Johana a Pavla a zpět.

Eiskapelle

Halsalm v údolí Klausbachtal

Pro zdolání této trasy je třeba absolvovat 6 km s převýšením 440 m. Vychází se od informačního bodu blízko Hintersee. Při troše štěstí lze při této túře spatřit orla skalního.

Delší trasy

(pro zdolání se hodí vytrvalost, pevná obuv a svačina; cesta trvá 6 – 8 hodin):

Bindalm v údolí Klausbachtal

Trasa je dlouhá 12 km s převýšením 320 m. Začíná u informačního bodu blízko Hintersee, pokračuje do údolí Klausbachtal, dřevěné chatě Engert Holzstube až k Bindalm. Odtud je možné se vrátit stejnou cestou nebo pokračovat k rakouským hranicím na Hirschbichlpass. Údolí Klausbachtal je také vhodné pro cyklistiku.

Wimbachtal

Jedná se o 18 km dlouhou trasu s převýšením 700 m. Vede od informačního bodu na mostu Wimbachbrücke do Wimbachklamm a odtud k Wimbachschloss, kde je možné se občerstvit. Ve vyšších polohách se vyskytuje vzácná, vzpřímená, forma kosodřeviny.

Výškové trasy

(celodenní túry s příkrým stoupáním, určené jen pro turisty s dobrou fyzickou kondicí; nutností je pevná obuv, určená pro vysokohorskou turistiku, a svačina):

Gotzenalm

Během 18 km dlouhé trasy je třeba zdolat převýšení 1100 metrů. Výchozím bodem je parkoviště u Königssee, pokračuje se po Hochbahnweg (č. 493) k Königsbachalm (možnost občerstvení), dále po trase č. 493 přes Gotzentalalm až k Gotzenalm. Z tohoto místa se za cca 10 minut dostanete k vyhlídce Feuerpalfen s nádherným pohledem na Königssee a kostel Sv. Bartoloměje.

Watzmannhaus

Trasa je dlouhá 12 km, převýšení 1300 m. Vede od informačního bodu na mostu Wimbachbrücke. Po trase č. 441 se dostanete k Stubenalm a Mitterkaseralm a pak přes Falzalm k Watzmannhaus. Ten, kdo chce zdolat horu Watzmann, musí být zkušený, dobře vybavený a v dobré fyzické kondici.