Königssee

Jezero Königssee leží v jihozápadní části Bavorska a téměř celé patří do Berchtesgadenského národního parku. Je třetím nejhlubším jezerem Německa. Táhne se od severu na jih v délce 7,7 km, v nejširším místě dosahuje délky 1,7 km. Jezero, které během doby ledové vytvořil ledovec, je téměř ze všech stran obklopeno strmými stěnami hor – na západní straně jezera se dokonce tyčí jeden z nejvyšších německých vrcholů, Watzmann (2713 m).

Jezero je známo svou čistou vodou, mluví se o něm jako o nejčistším jezeru v Německu. Z tohoto důvodu se zde mohou plavit jen lodě s elektromotorem, veslice a šlapadla. Díky malebné poloze a okolním scenériím je jezero častým cílem turistů.

V jezeře Königssee

Zajímavostí je, že zdejší prostředí dává vznik ozvěně proslulé svým jasným zněním. Při plavbách na lodích bývá zvykem ozvěnu vyvolávat hraním na křídlovku nebo trubku. Dříve ji lidé vyvolávali střelbou z děla – ozvěnu pak bylo možné zaslechnout dokonce až sedmkrát.

Na západním pobřeží jezera, na poloostrově, stojí poutní kostel Sv. Bartoloměje (St. Bartolomew). V blízkosti najdete také lovecký zámeček s hostincem. Na severním konci Königssee se nachází malý ostrůvek Christlieger, někdy také nazývaný Janův ostrov - podle sochy Jana Nepomuckého, která zde byla umístěna v roce 1711. Ostrov je 61 metrů dlouhý a 26 metrů široký (1260 m2). Jižně od jezera se nachází menší jezero Obersee s nejvyšším vodopádem v Německu – Röthbach - o výšce 470 m.